Stulecie Policji Kobiecej

26 lutego 2025 roku minęło dokładnie 100 lat od momentu, gdy kobiety oficjalnie rozpoczęły służbę w polskiej Policji. Z tej okazji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odbyło się spotkanie Podlaskiej Rady Kobiet. Gościem specjalnym była nadinspektor w stanie spoczynku Irena Doroszkiewicz – pierwsza kobieta w historii polskiej policji, która została generałem.
Spotkanie Podlaskiej Rady Kobiet w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku miało na celu omówienie przedsięwzięć zaplanowanych w ramach całorocznych obchodów 100. Rocznicy Powołania Policji Kobiecej.
– Podlaska Policja, w której na 3000 funkcjonariuszy 723 to kobiety, to niesamowita siła – mówi Przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet, Izabela Siemieniako. – Policja to służba, która wymaga siły, ale zmieniamy się, zmienia się społeczeństwo, oczekiwania kierowane w stronę kompetencji miękkich, które kobiety reprezentują fantastycznie są coraz większe.
Gościem specjalnym spotkania była nadinspektor w stanie spoczynku Irena Doroszkiewicz – pierwsza kobieta w historii polskiej policji, która została generałem.
– Kobieta siłą fizyczną nie doścignie mężczyzny, ale psychicznie jesteśmy dużo silniejsze, tym wyrównujemy te niedostatki – mówi Irena Doroszkiewicz.
Obecnie w Polsce ponad 20 % funkcjonariuszy policji to kobiety.
Podczas konferencji przedstawicielki Policji poinformowały, co będzie działo się w mieście w ramach obchodów 100-lecia kobiet. I tak w marcu funkcjonariuszki zostaną uhonorowane podczas uroczystej zbiórki. Będzie ona połączona z koncertem Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w Auli Magna Pałacu Branickich. W maju natomiast, jak zapowiedziały organizatorki, komenda otwiera się dla społeczeństwa. W programie jest m.in. bieg charytatywny „100 kilometrów na 100-lecie kobiet”. (jł)
