Strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona o 90 dni - Radio JARD

Wiadomości

Strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona o 90 dni

09.06.2025
Strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona o 90 dni

Presja migracyjna trwa, a rząd przedłuża strefę buforową na granicy polsko-białoruskiej. Nowe rozporządzenie MSWiA weszło w życie w niedzielę (08.06). Obejmuje kolejny 90-dniowy okres obowiązywania zakazu przebywania w wyznaczonej strefie nadgranicznej.

  • Strefa buforowa na granicy z Białorusią została przedłużona o kolejne 90 dni – od 8 czerwca 2025 r.
  • Ograniczenia przyniosły spadek liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy o 28%.
  • Strefa wspiera działania służb, zwiększa bezpieczeństwo i ogranicza przemyt ludzi.

Od momentu wprowadzenia strefy buforowej 13 czerwca 2024 roku liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią znacząco spadła. Jak wynika z danych Straży Granicznej, odnotowano niemal 22,5 tys. takich prób – o 28% mniej niż w analogicznym okresie przed utworzeniem strefy. Rząd wskazuje, że buforowe ograniczenia skutecznie zniechęcają do nielegalnych działań migracyjnych, a przy tym umożliwiają modernizację zapory i zwiększają bezpieczeństwo.

Walka z przemytem ludzi

Strefa buforowa ma kluczowe znaczenie w walce z przemytnikami ludzi. Dzięki niej możliwe było skuteczniejsze przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości migracyjnej. W 2024 roku zarzuty za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszało 597 osób, w tym 280 obywateli Ukrainy i 87 Polaków. Zatrzymani trafili do aresztów, a strefa umożliwiła również sprawniejsze działania służb w terenie trudnym, często leśnym i podmokłym.

Ochrona ludzi i infrastruktury

Przedłużona strefa buforowa obejmuje 78,29 km odcinka granicy państwowej, głównie w rejonach Placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Zakaz przebywania obowiązuje w pasie szerokości od 200 metrów do 4 kilometrów, zależnie od warunków terenowych. Utrzymanie ograniczeń ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwłaszcza w obliczu agresywnych zachowań migrantów i prowokacji ze strony białoruskich służb.

Źródło: PUW, MSWiA