logo Radio Jard
Teraz gramy Ładowanie...

Startują Ełckie Dni Ziemi. Sprawdź program wydarzeń

16.04.2026

3 MINUTY CZYTANIA

W Ełku rozpoczynają się Ełckie Dni Ziemi – cykl wydarzeń promujących ekologię i świadome podejście do środowiska. To inicjatywa, która łączy edukację z praktycznym działaniem, pokazując, że każdy z nas ma realny wpływ na stan przyrody.

Celem wydarzenia jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska. W programie znalazły się m.in. warsztaty, spotkania, akcje sprzątania oraz wydarzenia rekreacyjne.

Ekologia w praktyce

W ramach Ełckich Dni Ziemi uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych inicjatywach organizowanych głównie przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. To właśnie tam odbywać się będzie wiele spotkań i warsztatów.

Do 30 kwietnia trwa konkurs „Zbieraj telefony dla Ziemi”, w którym za oddane urządzenia można zdobywać punkty i walczyć o nagrody. Z kolei w dniach 20–26 kwietnia prowadzona będzie akcja „Reklamówka śmieci”, zachęcająca do sprzątania lasów, parków i terenów nad jeziorami.

Koncerty, spotkania i warsztaty

Program wydarzenia jest bardzo różnorodny. Już 20 kwietnia odbędzie się „Koncert dla Ziemi” w wykonaniu uczniów szkół muzycznych. Dzień później zaplanowano spotkanie z Karolem Wójcickim, który opowie o kosmosie i swojej pasji do obserwacji nieba.

Na uczestników czekają także warsztaty zielarskie, spotkania autorskie – m.in. z Markiem Maruszczakiem – oraz wyjazdy edukacyjne, np. do oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi Ełckiej.

Sprzątanie świata i akcje specjalne

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie akcja sprzątania świata 22 kwietnia, do której zaproszone są szkoły, organizacje i grupy nieformalne. Uczestnicy otrzymają niezbędne materiały, takie jak worki i rękawice.

Z kolei 23 kwietnia na Placu Jana Pawła II odbędzie się akcja „Śmieci oddajesz – drzewko dostajesz”, podczas której za oddane elektroodpady i tekstylia mieszkańcy otrzymają sadzonki drzew.

Bieg, spacer i finał rodzinny

Na zakończenie tygodnia zaplanowano wydarzenia rekreacyjne. 25 kwietnia odbędzie się „Bieg po sadzonkę”, w którym zamiast medali uczestnicy otrzymają rośliny. Dzień później, 26 kwietnia, organizatorzy zapraszają na rodzinny spacer przyrodniczy, podczas którego będzie można nauczyć się uważnej obserwacji natury.

Ełckie Dni Ziemi to propozycja dla osób w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Podziel się informacją

Polecane