Renta wdowia już niedługo. Wnioski złożyło ponad 778 tysięcy osób - Radio JARD

Wiadomości

Renta wdowia już niedługo. Wnioski złożyło ponad 778 tysięcy osób

13.05.2025
Renta wdowia już niedługo. Wnioski złożyło ponad 778 tysięcy osób

Polacy składają setki tysięcy wniosków o tzw. rentę wdowią – nowe świadczenie łączące rentę rodzinną ze świadczeniem własnym. Do tej pory dokumenty złożyło już ponad 778 tysięcy osób, w tym 20 tysięcy mieszkańców województwa podlaskiego. Pierwsze wypłaty ruszą 1 lipca 2025 roku.

  • Renta wdowia to nowe świadczenie łączące rentę rodzinną z emeryturą lub rentą własną.
  • Aby otrzymać wypłatę od lipca 2025 roku, wniosek trzeba złożyć do 31 lipca.
  • Świadczenie nie przysługuje, jeśli suma emerytur przekracza trzykrotność najniższej emerytury.

Renta wdowia przysługuje osobom, które spełniają określone warunki. Kluczowe jest posiadanie prawa do dwóch świadczeń – własnego oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Konieczne jest także zachowanie wspólności małżeńskiej aż do śmierci współmałżonka i spełnienie kryteriów wiekowych – kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna 65. Świadczenie nie przysługuje osobom, które zawarły ponownie związek małżeński lub których dochody przekraczają 5636,73 zł brutto.

Kiedy i jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać świadczenie od 1 lipca 2025 roku, wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 lipca. Wnioski można składać osobiście, pocztą lub przez platformę PUE ZUS. Osoby, które złożą dokumenty po tym terminie, będą mogły liczyć na świadczenie dopiero od miesiąca złożenia formularza – ważne więc, by nie odkładać formalności na ostatnią chwilę.

Ile wynosi renta wdowia?

W początkowym okresie wypłaty renta wdowia wynosi 15% własnego świadczenia oraz 100% renty rodzinnej (lub odwrotnie – w zależności od wyboru wnioskodawcy lub decyzji ZUS-u). Od 1 stycznia 2027 roku wartość drugiego świadczenia wzrośnie do 25%. Istnieje jednak limit – suma świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. ZUS oferuje też pomoc w formie internetowej ankiety oraz kalkulatora, które ułatwiają sprawdzenie prawa do świadczenia i jego wysokości.

Źródło: ZUS