logo Radio Jard
Teraz gramy Ładowanie...

Oszukali seniorkę z Białegostoku na 30 tysięcy złotych. Policja zatrzymała sprawców w Gdańsku

01.06.2026

2 MINUTY CZYTANIA

Policjanci z Białegostoku zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo metodą „na policjanta”. Ofiarą przestępców padła 79-letnia mieszkanka miasta, która straciła 30 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło na początku maja. Na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Przekonywał kobietę, że prowadzi akcję przeciwko przestępcom planującym napaść i kradzież jej oszczędności. Fałszywy policjant poinformował, że jedynym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy jest przekazanie ich wskazanej osobie.

Zaniepokojona 79-latka spakowała do reklamówki 30 tysięcy złotych i zgodnie z instrukcjami przekazała gotówkę nieznanemu mężczyźnie na jednym z przystanków autobusowych. Dopiero po powrocie do domu zorientowała się, że została oszukana i zawiadomiła policję.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze zwalczający przestępstwa przeciwko mieniu z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalili tożsamość podejrzanych oraz miejsce ich pobytu. Przy wsparciu policjantów z województwa pomorskiego zatrzymano dwóch mieszkańców Gdańska w wieku 42 i 52 lat.

Mężczyźni zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli odzież, w której podejrzani mieli występować podczas popełnienia przestępstwa. Jak ustalili śledczy, 52-latek odebrał pieniądze od seniorki, natomiast jego młodszy wspólnik koordynował przebieg oszustwa i przekazywał instrukcje.

Obaj usłyszeli zarzut oszustwa. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja apeluje o ostrożność

Funkcjonariusze przypominają, że oszuści często wykorzystują emocje, wywołują strach i presję czasu, by skłonić swoje ofiary do szybkiego działania. Podszywają się pod policjantów, pracowników banków czy urzędników, informując o rzekomym zagrożeniu dla oszczędności lub prosząc o pomoc w nagłej sytuacji.

Policja podkreśla, że żadna instytucja nie prosi telefonicznie o przekazywanie pieniędzy, podawanie kodów BLIK, numerów PIN, haseł czy danych do bankowości internetowej.

W przypadku podejrzanego telefonu najlepiej natychmiast zakończyć rozmowę, skontaktować się z bliskimi lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Mundurowi zachęcają także do rozmów z seniorami o zagrożeniach związanych z działalnością oszustów.

– Wspólnie możemy sprawić, że przestępcy nie będą mieli szans. Czujność i rozwaga mogą uchronić przed utratą oszczędności życia – przypominają policjanci.

Źródło: Podlaska Policja

Podziel się informacją

Polecane