Gość Radia Jard
Iwona Gaweł i Tomasz Filipowicz

Minęły trzy miesiące, odkąd Iwona Gaweł objęła stanowisko dyrektora Książnicy Podlaskiej. Jak sama przyznaje, był to czas intensywny, ale pełen pozytywnych doświadczeń. – Czuję się już swobodnie, a zespół przyjął mnie niezwykle ciepło. Wspólnie pracujemy nad dalszym rozwojem naszej instytucji – mówi nowa dyrektor.
- Książnica Podlaska dynamicznie się rozwija pod nowym kierownictwem, stawiając na promocję czytelnictwa.
- W kwietniu odbędzie się seria wydarzeń kulturalnych, w tym „Śniadanie z faBUŁKĄ” oraz tradycyjne Środy Literackie.
- Biblioteka odnotowuje wzrost liczby czytelników i wypożyczeń, pokazując, że miłość do książek ma się dobrze.
Książnica Podlaska nieustannie się rozwija, a jednym z priorytetów nowej dyrektor jest otwieranie się na czytelnika i jego potrzeby. Wśród nowych inicjatyw szczególną uwagę zwraca „Śniadanie z faBUŁKĄ” – wydarzenie łączące Dzień Książki i Praw Autorskich z Europejskim Dniem Śniadania. – Chcemy podkreślić, że książka, podobnie jak poranny posiłek, jest czymś intymnym i osobistym – mówi Tomasz Filipowicz z działu promocji wydawnictw. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia i będzie obfitować w literackie atrakcje, spotkania z autorami i muzykę na żywo.
Bogata oferta kulturalna
Książnica Podlaska nie zwalnia tempa i oferuje mieszkańcom Białegostoku liczne wydarzenia. Wśród nich znajdują się m.in. „Środy Literackie”, które w kwietniu gościć będą Katarzynę Chomczyk i Marcina Hanuszkiewicza, autorów opowiadających o Podlasiu i ludzkich emocjach. Miłośnicy teatru będą mogli natomiast uczestniczyć w cyklu „Kultura jest tu” i wspólnie obejrzeć spektakl „Miłość na Krymie” na podstawie dzieł Mrożka.
Czytelnictwo na fali wzrostu
Wbrew obawom o spadek zainteresowania książkami, Książnica Podlaska może pochwalić się rosnącą liczbą czytelników. W ubiegłym roku do grona użytkowników biblioteki dołączyło ponad 2200 nowych osób, a liczba wypożyczeń wzrosła do niemal miliona. – Nasza biblioteka to nie tylko książki, ale także miejsce spotkań i budowania relacji – podkreśla Gaweł. Oprócz tradycyjnych wypożyczeń, coraz większym zainteresowaniem cieszą się e-booki i audiobooki, które w 2023 roku pobrano ponad 11 tysięcy razy.
Książnica Podlaska pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych w Białymstoku. Każdego dnia jej filie odwiedza od 1200 do 1500 osób, co pokazuje, że czytelnictwo wciąż ma się dobrze. Dzięki nowym inicjatywom i zaangażowaniu zespołu biblioteka nadal przyciąga miłośników literatury w każdym wieku.