Bartosz Szutkiewicz - Radio JARD

Gość Radia Jard

Bartosz Szutkiewicz

8 min.
Bartosz Szutkiewicz

W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew wciąż jest duże, pomimo wyzwań związanych z wyjazdami i aktywnościami letnimi. W rozmowie z Bartoszem Szutkiewiczem z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku mówiliśmy o tym, jak możemy pomóc i dlaczego każda jednostka krwi jest na wagę złota.

 • Zapotrzebowanie w wakacje: Szpitale nie mają wakacji od operacji planowych ani od ratujących życie procedur, dlatego wakacje to czas, kiedy szczególnie potrzebna jest krew.
 • Najcenniejsze grupy krwi: Grupa 0Rh- (uniwersalna) oraz 0+ są najbardziej potrzebne, ponieważ można je podać praktycznie każdej osobie.
 • Warunki oddawania krwi: Przed donacją warto przespać noc, unikać tłustych posiłków i być odpowiednio nawodnionym.

  Zwiększone zapotrzebowanie w wakacje:

  W okresie letnim szpitale nie zwalniają tempa. Operacje planowe, procedury ratujące życie i wypadki nadal wymagają składników krwi. Dlatego wakacje to czas, kiedy szczególnie potrzebujemy dawców. Każda jednostka krwi jest na wagę złota.

  Najcenniejsze grupy krwi:

  Grupa 0Rh- jest najbardziej cenna, ponieważ można ją podać praktycznie każdej osobie. Jest często używana w sytuacjach ratunkowych, kiedy nie ma czasu na dokładne dopasowanie krwi. Grupa 0+ również jest uniwersalna i może być podawana dawcom Rh dodatnim.

  Warunki oddawania krwi:

  Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Przed donacją warto przespać noc, unikać tłustych posiłków i być odpowiednio nawodnionym. Nawodnienie jest kluczowe, aby naczynia były odpowiednio wypełnione.