Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które dostaną pieniądze unijne na rozwój. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia do POZ trafi niemal 700 mln zł. Podlaskie placówki otrzymają 28 mln zł.
Dofinansowanie otrzyma 81 placówek podstawowej opieki zdrowotnej w regionie. Dotacje wyniosą do 600 tys. zł. To największy program finansowany z funduszy unijnych dla POZ w historii.
– Staramy się postawić system ochrony zdrowia na nogi – mówi Izabela Leszczyna, minister zdrowia. – Tymi nogami, czyli czymś na czym cały system powinien się opierać, jest podstawowa opieka zdrowotna.
Wsparcie ma przyczynić się do poprawy komfortu pacjentów.
– Chcieliśmy kierować te środki także na wypełnienie białych plam, żeby powstawały nowe POZ-ety. Bardzo często, szczególnie w terenach wiejskich, dostępność lekarza rodzinnego bywa ograniczona – dodaje minister Izabela Leszczyna.
Dofinansowanie z funduszy europejskich i budżetu państwa pokryje 100% kosztów inwestycji. Teraz POZ-ety mają miesiąc na zawarcie umów z NFZ, rok na przeprowadzenie inwestycji i ich rozliczenie. (jł)
