Sergiusz Jakuszewicz i Krzysztof Jakimowicz

Białystok rozbrzmiewa inżynierską pasją! Radio JARD gościło Sergiusza Jakuszewicza i Krzysztofa Jakimowicza z Koła Naukowego Alios działającego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, którzy zapowiedzieli niezwykłe wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych z województwa podlaskiego – konkurs RoboQuest! Czym jest to kosmiczne wyzwanie i dlaczego warto wziąć w nim udział?
RoboQuest – Kosmiczna Przygoda z Robotyką
Konkurs RoboQuest to inicjatywa skierowana do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z Podlasia, mająca na celu rozbudzenie w nich zainteresowania robotyką, programowaniem i szeroko pojętymi zagadnieniami inżynierskimi. Tegoroczna edycja przeniesie młodych konstruktorów w fascynujący świat kosmosu.
Na czym polega konkurs? Uczestnicy będą mieli za zadanie skonstruować robota, który zmieści się w wymiarach 15x15x30 cm i będzie w stanie autonomicznie wykonywać zadania na trzech specjalnie przygotowanych matach o tematyce kosmicznej:
- Rakieta: Na tej macie młodzi inżynierowie zmierzą się z zadaniami przesunięcia astronautów, kanistra paliwa oraz odłączenia dodatkowych silników (boosterów).
- Księżyc: Tutaj zadaniem robotów będzie przemieszczenie astronauty, zebranie kół w jedno miejsce (symulujące złożenie łazika) oraz pozyskanie materiałów do kontenera w celach badawczych.
- Stacja Kosmiczna: Na tej ostatniej macie uczestnicy będą musieli pomóc kapitanowi wylądować w odpowiednim miejscu, dostarczyć zebrane materiały do laboratorium oraz poprawnie ustawić antenę w celu nawiązania łączności z Ziemią.
Kluczem do sukcesu jest nie tylko sama konstrukcja robota, do której można wykorzystać różnego rodzaju nakładki ułatwiające manipulację elementami, ale przede wszystkim jego autonomiczne działanie podczas wykonywania zadań na matach. Początkowe przemieszczanie się między matami będzie sterowane zdalnie.
Dlaczego warto wziąć udział w RoboQuest?
Sergiusz Jakuszewicz i Krzysztof Jakimowicz podkreślają, że udział w konkursie RoboQuest to doskonała okazja do:
- Rozwijania pasji do robotyki i technologii: Konkurs ma na celu pokazanie młodzieży, że technologia jest fascynującą i dostępną dziedziną.
- Zdobycia cennych umiejętności inżynierskich: Uczestnicy nauczą się projektowania, konstruowania i programowania robotów.
- Rozwijania kreatywnego i logicznego myślenia: Wykonywanie zadań konkursowych wymaga strategicznego podejścia i rozwiązywania problemów.
- Samorozwoju: Udział w tego typu wyzwaniach to cenne doświadczenie, które rozwija umiejętności i poszerza horyzonty.
Politechnika Białostocka, wraz ze współorganizatorem – Akademickim Liceum Ogólnokształcącym, widzi w konkursie również szansę na zainteresowanie młodych ludzi studiami technicznymi i naukami ścisłymi. Sami goście Radia Jard są studentami automatyki i robotyki na trzecim roku i z pasją dzielą się swoimi doświadczeniami.
Podsumowanie
Konkurs RoboQuest to unikalna szansa dla uczniów szkół podstawowych z województwa podlaskiego na wkroczenie w fascynujący świat robotyki i kosmicznych wyzwań. Poprzez konstruowanie i programowanie własnych robotów, młodzi adepci inżynierii będą mogli rozwijać swoje pasje, zdobywać cenne umiejętności i przeżyć niezapomnianą przygodę na Politechnice Białostockiej. Nie przegapcie tej kosmicznej okazji!
Zapisy na konkurs trwają do 27 kwietnia 2025 roku poprzez formularz dostępny na stronie www.pb.edu.pl/roboquest. Samo wydarzenie odbędzie się 23 maja 2025 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Białostockiej oraz w mediach społecznościowych Koła Naukowego Alios.