Piotr Popławski - Radio JARD

Piotr Popławski

10.04.2025
Piotr Popławski

13 kwietnia to dzień szczególny w historii Polski – łączy pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir. W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku przygotowano z tej okazji cykl wydarzeń, których celem jest nie tylko upamiętnienie, ale też edukacja i refleksja nad historią naszych przodków. O szczegółach obchodów opowiadał w Radiu JARD dr Piotr Popławski, kierownik działu projektów edukacyjnych i kulturalnych w muzeum.

  • 13 kwietnia to rocznica zbrodni katyńskiej i drugiej deportacji na Sybir – dramatycznych wydarzeń, które dotknęły setki tysięcy Polaków.
  • Muzeum Pamięci Sybiru organizuje cykl wydarzeń, w tym prezentacje wspomnień, spotkania z Sybirakami i oficjalne uroczystości.
  • Inauguracja portalu Relacje z Sybiru pozwoli szerokiej publiczności poznać historie Sybiraków – także ich potomków – z całego świata.

W rozmowie z Radiem JARD dr Piotr Popławski podkreślił, że 13 kwietnia łączy dwie bolesne karty z historii Polski: mord na ponad 22 tysiącach polskich oficerów i funkcjonariuszy w Katyniu oraz deportację ich rodzin – kobiet, dzieci i osób starszych – w głąb Związku Sowieckiego. Wielu z nich trafiło do Kazachstanu, gdzie byli zmuszani do niewolniczej pracy w kołchozach i sowchozach. W warunkach skrajnego głodu i chłodu to właśnie matki Sybiraczki odegrały kluczową rolę – nie tylko zapewniając przetrwanie, ale też pielęgnując polską tożsamość wśród najmłodszych. Ich poświęcenie symbolizuje pomnik stojący przy Muzeum Pamięci Sybiru.

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznych obchodów jest inauguracja portalu Relacje z Sybiru, który zawiera autentyczne wspomnienia Sybiraków i ich rodzin – w formie nagrań audio i wideo, dostępnych także z tłumaczeniem na inne języki. Portal gromadzi relacje nie tylko z Polski, ale także od potomków deportowanych mieszkających dziś w Meksyku, Argentynie, Kanadzie czy Nowej Zelandii. To narzędzie nie tylko dla historyków, ale także dla młodszych pokoleń, które chcą poznać własne korzenie. Jak podkreśla dr Popławski, portal ma inspirować do rozmów z dziadkami i pradziadkami – póki jeszcze mogą podzielić się swoją historią.

Obchody potrwają kilka dni i obejmą m.in. prezentację wspomnień Pauliny Włodawer – polskiej Żydówki, której relacja została opracowana wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie odbędzie się 11 kwietnia w Centrum Ludwika Zamenhofa. W sobotę 12 kwietnia zaplanowano specjalne zwiedzanie muzeum połączone ze spotkaniem z Sybirakami, a kulminacją obchodów będą oficjalne uroczystości w niedzielę pod pomnikiem Groby Nieznanego Sybiraka. W poniedziałek o godz. 11:14 odbędzie się uroczysta inauguracja portalu Relacje z Sybiru – wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

„Zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach, które nie tylko upamiętniają przeszłość, ale i budują świadomość narodową na przyszłość” – mówił na zakończenie rozmowy dr Piotr Popławski.