Katarzyna Jakimiuk-Baran - Radio JARD

Katarzyna Jakimiuk-Baran

07.06.2025
Katarzyna Jakimiuk-Baran

Białystok i okolice stały się w dniach 6–8 czerwca 2025 roku areną wyjątkowych zmagań sportowych. XIV Ogólnopolskie Regaty Kajakowe oraz IV Ogólnopolski Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych zgromadziły zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z 14 regionów Polski. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale i manifest społecznej integracji oraz przełamywania stereotypów.

  • W zawodach uczestniczyli sportowcy z 14 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych.
  • Rywalizacja odbywa się w Supraślu (kolarstwo) i na zalewie Dojlidy (kajakarstwo).
  • Olimpiady Specjalne obchodzą w 2025 roku 40-lecie działalności w Polsce.

Organizatorem wydarzenia był podlaski oddział Olimpiad Specjalnych, na którego czele stoi Katarzyna Jakimiuk-Baran. – Naszym celem jest nie tylko umożliwienie zawodnikom udziału w rywalizacji sportowej, ale także stworzenie przestrzeni do integracji i budowania relacji – mówi prezes. Zawody kolarskie zorganizowano w Supraślu, na bezpiecznych leśnych trasach, a regaty odbywają się na zalewie Dojlidy, będącym popularnym miejscem wypoczynku w Białymstoku.

Sport z przesłaniem

Olimpiady Specjalne to znacznie więcej niż sport. Jak podkreśla Katarzyna Jakimiuk-Baran, uczestnicy nie mierzą się jedynie z innymi zawodnikami – często największym wyzwaniem są ich własne ograniczenia. – To nie są tylko dzieci. Mamy dorosłych zawodników, którzy mimo wielu barier dają z siebie wszystko. Dla nich sport to źródło radości i dumy. Olimpiady nie mają na celu jedynie rywalizacji – to okazja do integracji ze społecznością lokalną oraz promocji równości i akceptacji.

40 lat zmian i wyzwań

Rok 2025 to jubileusz 40-lecia działalności Olimpiad Specjalnych w Polsce. To czas podsumowań, ale też refleksji. – Wciąż musimy prowadzić kampanie społeczne, by przełamywać stereotypy i budować akceptację. Technologia, edukacja i obecność w mediach mogą w tym pomóc – zauważa Jakimiuk-Baran. W Polsce działa obecnie 507 klubów sportowych Olimpiad Specjalnych, skupiających ponad 17,5 tysiąca zawodników. Na Podlasiu aktywnie działa wiele klubów i ośrodków wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną – zarówno poprzez treningi, jak i udział w zawodach na każdym szczeblu.