Edyta Zbroch - Radio JARD

Edyta Zbroch

16.05.2025
Edyta Zbroch

W najbliższą niedzielę (18.05) maja, mieszkańcy Białegostoku będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia podczas akcji profilaktycznej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. Na Rynku Kościuszki w godzinach 11:00–15:00 odbędą się pomiary ciśnienia, EKG, badania glukozy oraz konsultacje z lekarzami i studentami medycyny. To doskonała okazja, by zadbać o serce i zyskać cenne informacje o stylu życia.

  • Bezpłatna akcja zdrowotna odbędzie się 18 maja na Rynku Kościuszki w Białymstoku w godz. 11:00–15:00.
  • Uczestnicy będą mogli zmierzyć ciśnienie, wykonać EKG i porozmawiać z lekarzami.
  • Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych z nadciśnieniem tętniczym.

Gościem audycji „Zdrowe rozmowy w Radiu JARD była prof. Edyta Zbroch – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Hipertensjologii UMB. W rozmowie z Julią Łatą zapowiedziała niedzielną akcję prozdrowotną, skierowaną do wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic. – Będziemy mierzyć ciśnienie, wykonywać EKG oraz badania poziomu glukozy – zapowiada profesor. Dodatkowo będzie można uzyskać porady dotyczące zdrowego trybu życia, a także porozmawiać z lekarzami i studentami kierunku lekarskiego.

Nadciśnienie – cichy zabójca

Prof. Zbroch zwraca uwagę, że nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła, która często przez długi czas przebiega bezobjawowo. Może jednak prowadzić do groźnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca, migotanie przedsionków czy niewydolność nerek. – Mam pacjentów, którzy o chorobie dowiedzieli się dopiero po udarze – mówi profesor. Do czynników ryzyka należą: zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów, alkohol, stres oraz genetyczne predyspozycje. Dlatego tak ważne jest, by regularnie kontrolować ciśnienie i świadomie dbać o zdrowie.

Styl życia to także leczenie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, leczenie nadciśnienia to nie tylko przyjmowanie tabletek. Kluczowa jest modyfikacja stylu życia. – Dieta, aktywność fizyczna, sen, unikanie stresu – to wszystko działa jak lekarstwo – podkreśla prof. Zbroch. Zmiana nawyków może sprawić, że pacjent będzie mógł zmniejszyć dawki leków lub nawet je odstawić. Co ważne, nawet kawa – wcześniej uznawana za kontrowersyjny napój – dziś wraca do łask, o ile spożywana jest z umiarem i bez kalorycznych dodatków.