Artur Konopko i Magdalena Matejczuk

Po sześciu latach przerwy do kalendarza biegowych wydarzeń Białegostoku wraca Grand Prix Zwierzyńca. 29 czerwca leśne alejki Parku Zwierzynieckiego ponownie wypełnią się miłośnikami aktywnego stylu życia – zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Wydarzenie to nie tylko sportowa rywalizacja, ale też święto radości, integracji i wspólnego niesienia pomocy.
- Grand Prix Zwierzyńca odbędzie się 29 czerwca w programie są biegi dla dorosłych i dla dzieci.
- Wydarzenie ma charakter charytatywny – wspiera m.in. leczenie Wiktorii Grochowskiej oraz Fundację Przystanek Autyzm.
- Organizatorzy stawiają na współpracę, lokalność i atmosferę – bez zamkniętych ulic, z trasą poprowadzoną przez leśne alejki.
Fundacja Tworzywa współorganizuje Grand Prix Zwierzyńca, kładąc nacisk na najmłodszych uczestników. – Dzieci potrzebują przestrzeni do ruchu i poczucia przynależności – mówi Magdalena Matejczuk. – Dlatego stworzyliśmy biegi pod nazwami „Wiewiórki ze Zwierzyńca”, „Lisia Pętla”, „Koci Sprint” i „Bieg Młodych Rysi”, które już teraz budzą uśmiechy. Dystanse będą dopasowane do wieku – od 200 do 1400 metrów – a udział dzieci nie jest objęty limitem.
Wydarzenie ma również wymiar charytatywny – uczestnicy i widzowie będą mogli wesprzeć Fundację Przystanek Autyzm oraz 20-letnią Wiktorię Grochowską, chorującą na glejaka. – Będziemy sprzedawać ciasta, a cały dochód przeznaczymy na leczenie Wiktorii. Ona sama też zapowiedziała obecność jako wolontariuszka – dodaje Matejczuk.
Powrót z sentymentem i misją
Artur Konopko przyznaje, że decyzja o powrocie Grand Prix Zwierzyńca dojrzewała długo. – Wielu biegaczy, zwłaszcza tych związanych z parkrunem, pytało nas o powrót tej imprezy – mówi. – Białystok potrzebuje więcej wydarzeń biegowych poza komercyjnymi, dlatego postanowiliśmy wrócić do tej pięknej tradycji.
Bieg odbędzie się na dystansach 5 i 10 kilometrów, a jego trasa poprowadzi przez zielone tereny Parku Zwierzynieckiego. – To wyjątkowe, kameralne wydarzenie, bez zamykania ulic, z bieganiem wśród drzew i śpiewu ptaków – podkreśla Konopko. Organizatorzy zakładają limit 300 osób, z czego 100–150 miejsc przeznaczonych jest dla dorosłych uczestników.
Bieganie, które jednoczy i wspiera
Poza aspektem sportowym i społecznym, Grand Prix Zwierzyńca ma też silny wymiar integracyjny. Współpraca między Fundacją Tworzywa a Stowarzyszeniem BiegoStok to przykład, że mimo różnych ścieżek organizacyjnych, wspólny cel – promocja zdrowia, radości i pomocy innym – łączy. – W bieganiu nie chodzi tylko o rywalizację, ale też o wspólne wartości – mówi Matejczuk.
Impreza nie tylko otworzy wakacje 29 czerwca, ale stanie się też symbolicznym preludium do kończącego je Supraskiego Maratonu Leśnego zaplanowanego na 30 sierpnia. Zapisy trwają do 26 czerwca, ale będzie też możliwość zgłoszenia się w dniu wydarzenia.